Návod na BIOALKOHOLOVÝ krb
Najdôležitejšie veci, vyňaté z návodu, ktoré je potrebné dodržať pre vašu bezpečnosť pri prevádzkovaní biokrbu:
- Pred spustením biokrbu alebo horáka Veneto vždy doplňte horák palivom podľa návodu do plna.
- Nedolievajte bioalkohol, keď krb horí. Dolievanie bioalkoholu do horáka počas horenia je životu nebezpečné. Ak chcete krb opätovne zapáliť bezprostredne po predchádzajúcom horení, musíte sa presvedčiť, či oheň dohorel a vizuálne skontrolovať, či v horáku neostali tlieť žiadne nečistoty (je potrebné horák vyčistiť od nečistôt, aby sa po zhasnutí plameňa predišlo potenciálnemu nebezpečenstvu v podobe tlejúcich nečistôt, ktoré by v prípade naliatia nového bioalkoholu do horáka mohli spôsobiť predčasné zapálenie bioalkoholu.
- Pri nalievaní bioalkoholu do horáka vždy použite lievik. Lejte ho tak, aby sa bioalkohol nedostal mimo lievika.
- Bioalkohol nalejte do horáka: maximálne 1 cm od vrchu, minimálne 2 cm od vrchu. V prípade, že máte v horáku menej alkoholu ako 2 cm od vrchu, vždy ho pred zapálením doplňte!!!
- Pri plnení horáka Veneto s otvorom na dolievanie postupujte nasledovne:
1. Uistite sa, že horák nehorí a je studený.
2. Odstráňte krytku.
3. Dolejte palivo podľa návodu.
4. Palivo sa doplní do všetkých okienok nazar maximálne 1 cm od vrchu a minimálne 2 cm. Ak je hladina paliva v tomto rozmedzí, prestaňte horák dopĺňať.
5. Zakryte krytku.
6. Bez krytky sa horák nesmie používať.
7. Postupujte podľa návodu na zapálenie.
8. Zapáľte jeden okno horáka a po zahriatí sa horák zapáli celý. Môže to chvíľu trvať 5-30 minút v závislosti od teploty miestnosti, teploty horáka a teploty doplneného paliva. Alebo môžete zapáliť postupne každé okno zapáleným zahasačom jedno po druhom. - Pri zapaľovaní biokrbu vždy stojte zboku horáka, nikdy sa nad biokrb nenakláňajte.
- Pri zapaľovaní použite na zapálenie zhášač horáka, ktorý namočíte do bioalkoholu a cca 10cm nad horákom ho zapáite zapaľovačom. Následne priložte zapálený zhášač k hladine bioalkoholu na boku horáka. Nikdy sa nad biokrb pri zapaľovaní nenakláňajte. Po zapálení horáka vyčkajte, kým oheň na zhášaku dohorí. Následne ho môžete odobrať z priestoru krbu. Avšak buďte opatrní, pretože môže byť ešte horúci.
- Nesmiete naliať do horáka viac bioalkoholu, ako je jeho kapacita. Ak k tomu dôjde, presvedčte sa, či ste ho dôkladne poutierali. Ak sa bioalkohol dostal mimo horáka, v žiadnom prípade krb nezapaľujte. Najprv rozliaty bioalkohol poutierajte, vysušte ho a až potom ho môžete zapáliť.
- Počas prevádzky biokrbu nesmiete krb prenášať. Pri prenášaní krbov nesmie byť v horáku zbytkový alkohol, horák musí byť prázdny, inak hrozí, že sa zbytkový alkohol dostane mimo horáka, takže po zapálení krbu by sa mohol vznietiť.
- Do ohniska biokrbu sa nesmú dostať cudzie predmety. Dôležité je neumiestňovať ho na také miesta, kde by sa mohli dostať do ohniska záclony, závesy alebo iné cudzie predmety. S týmito predmetmi nemanipulujte v blízkosti zapáleného krbu, aby nedošlo k ich vznieteniu.
- Nepoužívajte krb, ak je naklonený plameň na akúkoľvek stranu.
Ak je plameň nahnutý, kontaktujte predajcu. - Používajte kvalitné palivo. Nekvalitné palivo môže spôsobiť zápach biokrbu. Pri následnom použití kvalitného paliva môže trvať dlho, kým sa nekvalitné palivo vypáli. Ak sa to vôbec podarí.
Odkazy na naše kvalitné palivo: https://design-biokrby.sk/bioalkohol/c1011 - Keď alkohol v horáku dohorieva a horí modrým plameňom, môžete krb zhasnúť. Následne nechajte krb 30 minút vychladnúť a potom ho môžete opäť doliať a zapáliť.
-
Biokrb nikdy nesmie obsluhovať osoba, ktorá nečítala návod.
Keďže ide o výrobok, v ktorom horí živý oheň, v záujme Vašej bezpečnosti venujte prosím zvýšenú pozornosť nasledujúcim pokynom:
Krb môžete umiestniť na akýkoľvek nehorľavý povrch. Dôležité je neumiestňovať ho na také miesta, kde by sa mohli dostať do ohniska vplyvom prievanu záclony, závesy, alebo iné cudzie predmety. S týmito predmetmi nemanipulujte v blízkosti zapáleného krbu, aby nedošlo k ich vznieteniu.
- V prípade, že si zákazník zakúpi iba horák na horenie bioalkoholu, zodpovedá sám za jeho bezpečné umiestnenie do nehorlavých materiálov a používanie,
- Počas horenia krb neprenášajte a nenakláňajte. Pri prenášaní krbov nesmie byť v horáku zbytkový alkohol, horák musí byť prázdny, ináč hrozí, že pri prenášaní sa zbytkový alkohol dostane mimo horáka, takže po zapálení krbu by sa mohol vznietiť.
- Ako náplň do biokrbov je nutné používať bioalkoholy zakúpene v predajni alebo zo stránok spoločnosti Biokamin, okrem bioalkoholu s názvom Ethanol 95. Pri použití bioalkoholov iných typov od iných výrobcov a predajcov spoločnosť Biokamin nezodpovedá za škody nimi spôsobené a taktiež sa na biokrb nebude vzťahovať záruka.
- Pri nalievaní bioalkoholu vždy použite lievik.
- Dávajte pozor, aby ste bioalkohol nevyliali mimo horáka. Ak k tomu dôjde, presvedčte sa, či ste ho dôkladne poutierali. V prípade krbovej vložky je potrebné vybrať kryt okolo horáka. Ak sa bioalkohol dostal mimo horáka, v žiadnom prípade krb nezapaľujte. Najprv rozliaty bioalkohol poutierajte, vysušte ho a až potom ho môžete zapáliť. V prípade, že po dohorení plameňa v horáku horák mierne zadymí, je špinavý a po vychladnutí ho treba vyčistiť.
- V prípade, že je palivo chladnejšie a nezapáli sa okamžite, pokračujte v zapaľovaní. Po vznietení ho nechajte horieť cca 15 minút, kým sa nahreje a ustáli sa rýchlosť odparovania, a teda aj horenia a tým výška a intenzita plameňa a tepelná intenzita.
- Oheň v horáku je potrebné nechať rozhorieť tak, aby bol plameň žltý, až potom je možné plameň regulovať u krbov, kde je regulácia umožnená. Ak horák nie je dostatočne zohriaty, plameň nie je žltý, ale modrý, dochádza k nedokonalému spaľovaniu bioalkoholu, čo má za následok, že sa do ovzdušia uvoľňuje časť nespáleného bialkoholu, čím sa vytvára alkoholový zápach z horenia krbu. To isté platí aj v prípade, ak je v horáku nedostatočné množstvo bioalkoholu pri zapálení. V tomto prípade treba bioalkohol doliať doplna, maximálne však 1 cm pod okraj horáka, ako je to uvedené v návode. Bioalkohol dolievať do vychladeného horáka, keď horák nehorí.
- Dolievanie bioalkoholu do horáka počas horenia je životu nebezpečné.
- U niektorých typov horákov s reguláciou pri pomalšom zatváraní horáka môže dôjsť k situácii, že plameň horáka nezhasne. V takomto prípade treba horák opäť otvoriť, nechať horieť minimálne 1 minútu na plný výkon a potom mierne zrýchleným pohybom krytku privrieť a pridržať tak, aby sa v zadnej časti krytka trošku nadvihla. V prípade, že sa Vám to nepodarí na prvýkrát, treba pokus zopakovať. Tento stav je spôsobený tým, že krytka horáka má primeranú dilatáciu, keďže pri horení sa veľmi nahreje, aby sa nezasekávala.
- Ak chcete krb opätovne zapáliť bezprostredne po predchádzajúcom horení, musíte sa presvedčiť, či oheň dohorel a vizuálne skontrolovať, či v horáku neostali tlieť žiadne nečistoty (je potrebné horák vyčistiť od nečistôt, aby sa po zhasnutí plameňa predišlo potencionálnemu nebezpečenstvu v podobe tlejúcich nečistôt, ktoré by v prípade naliatia nového bioalkoholu do horáka mohli spôsobiť predčasné zapálenie bioalkoholu, čo by mohlo spôsobiť ujmu na zdraví alebo zapálenie plniaceho bioalkoholu a od neho by sa mohol rozšíriť oheň na okolité predmety). Ideálne je skontrolovať, či horák vychladol pod 100 stupňov. Pri opätovnom zapálení krbu si držte od horáka väčší odstup, pretože vplyvom väčšieho odparovania bioalkoholu bude ľahšie zapáliteľný.
- Krb zapaľujte krbovým zapaľovačom, nie zápalkami, alebo obyčajným zapaľovačom, prípadne inými predmetmi, ktoré by mohli dohorievať mimo horáka a spôsobiť požiar. Nikdy sa nenakláňajte tvárou nad horákovú komoru. Buďte opatrní pri zapaľovaní a nikdy tento efekt nepodceňujte.
- Na reguláciu plameňa alebo zhasnutie krbu slúži dodaná alebo zabudovaná prikrývka. Ak chcete krb zhasnúť a následne opäť zapáliť, pričom v horáku Vám ostal ešte bioalkohol, postupujte veľmi opatrne. Musíte sa presvedčiť, či oheň dohorel a horák vychladol pod 100 stupňov. Následne dolejte bioalkohol do horáka doplna, max. 1 cm pod okraj. Pri opätovnom zapálení si držte od horáka odstup, pretože bioalkohol sa bude vyparovať niekoľkonásobne viac.
- Pri niektorých typoch horákov môže byť vo vnútri horáka použitá vata, ktorá ale nie je nutnou výbavou. Slúži na to, aby sa v prípade pohnutia s krbom počas horenia bioalkohol z horáka nevylial. Zároveň ale urýchľuje horenie bioalkoholu, čím mierne zvyšuje jeho spotrebu. Pokiaľ vatu nechcete, môžete ju odstrániť a používať krb aj bez nej.
- Pri závesných krboch narábajte s prikrývkou pomaly a opatrne. Rýchle priloženie a odokrytie plameňa môže spôsobiť, že sa na prikrývke dočasne vyzráža odparovaný bioalkohol, ktorý v prípade, že oheň ešte horí, môže odkvapnúť na zem a spôsobiť požiar. Preto prikrývku používajte výlučne na reguláciu alebo zhasnutie ohňa. Iná manipulácia počas horenia je nebezpečná.
- V prípade, že biokrb má sklo, alebo je horák v krbe ťažšie dostupný, jeho naplnenie zabezpečíte predlženým lievikom a zapálite ho tak, ze nerezový ovládač - zhášadlo horáka namočíte do bioalkoholu naplneného v horáku, vyberiete ho na pohodlné miesto, zapálite zapaľovačom a s horiacim ohňom zapálite krb. Dávajte pozor, aby na zhášadle nebolo veľa bioalkoholu, mohol by odkvapnúť na zem a niečo zapáliť.
- Ak použijete polienka, neukladajte ich priamo na oheň, ale za alebo pred oheň. Ak ich dáte do ohňa, môže sa stať, že prasknú, alebo bude cítiť zápach. Polienka uložené cez oheň môžu ohybať plameň a môže nastať obhorenie zadnej steny krbu. Nepoužívajte krb v prievane a nefúkajte do ohniska.
- Nádržka, horák a okolie sa počas používania zohrieva. Nechytajte sa týchto častí ani po dobu do 15 minút po zhasení plameňa. Hrozí nebezpečie popálenia sa.
- Horením bioalkoholu sa v miestnosti spaľuje kyslík, vzniká CO2 a voda. Množstvo CO2 sa dá prirovnať k množstvu, ktoré vyprodukujú dva horáky na Vašom plynovom sporáku. Preto treba dodržiavať všetky bezpečnostné pravidlá ako pri plynových sporákoch. Pri zapaľovaní krbu môže byť cítiť bioalkohol, ktorý ešte nehorí optimálnou teplotou, ale sa odparuje. Tento jav sa stratí po dosiahnutí optimálnej teploty horáka. Taktiež sa to môže prejaviť aj pri zhasnutí plameňa, až pokiaľ horák nevychladne.
- Ak Vám bude krb horieť nepretržite viac ako 4 hodiny, alebo ho použijete pred spaním, je potrebné miestnosť krátko, ale intenzívne vyvetrať.
- V prípade nebezpečenstva nehaste krb vodou, ani inými látkami či predmetmi, ale uhaste ho plechovou krytkou určenou na tento účel. V prípade, že v tej chvíli krytku nemáte k dispozícii, alebo ju máte poškodenú, použite práškový alebo penový hasiaci prístroj. V prípade, že nemáte k dispozícii hasiaci prístroj, použite na zhasenie mokrý uterák. Bioalkohol môže zostať naliaty v horáku a prikrytý krytkou len dočasne.
- U krbov, ktoré používajú ako horák poháriky, je potrebné pred použitím skontrolovať, či pohárik nie je prasknutý alebo inak poškodený. V prípade poškodenia je nutné krb nepoužívať a pohárik najskôr vymeniť.
- Horák treba do krbu vložiť tak, aby sa zatváral smerom k Vám.
- Pri závesných krboch Kamin Maxx všetkých rozmerov sa nesmú používať doplnky, ako sú dekoračné polienka a kamene.
- V biokrboch, v ktorých je použitý horák Veneto 17 (17 cm dĺžka), pred zapálením doplňte bioalkohol až tesne pod vrchný okraj. Pozor na to, aby ste horák nepreliali alebo neobliali okolie horáka.
- Samostatné horáky na bioalkohol sú určené do nami vyrobených biokrbov. Samostatné zabudovanie horáku v inom priestore ako nami vyrobenom biokrbe je potrebné písomne odsúhlasiť s výrobcom. Inak môže byť zabudovanie v inom priestore nebezpečné.Služba je spoplatnená.
Nad horákom, ktorý nie je v našej vložke, nesmie byť umiestnené nič horľavé. Nehorľavé materiály môžu byť od výšky 1 m nad horákom. - V prípade, že chcete umiestniť predmety bližšie ku krbu alebo horáku (napríklad televízor "TV"), je to potrebné písomne konzultovať s výrobcom. Služba je spoplatnená 30 €/každá začatá hodina.
- Každý byt alebo dom má iné prúdenia vzduchu a plameň sa môže nahýňať. Pokiaľ sa vplyvom prúdenia vzduchu oheň nahýňa na zadnú stranu, je nutné doobjednať ochranné, sklo aby sa predišlo obhoreniu zadnej steny krbu.
- Používateľom biokrbu odporúčame zaobstarať si hasiaci prístroj CO2.
- Biokrb si zákazník môže zabudovať iba tak, aby ho v prípade reklamácie vedel vymontovať, pričom pri montáži musí dodržať všetky bezpečnostné predpisy. V prípade, že zákaznik bude krb reklamovať, musí ho vedieť demontovať a doručiť do sídla firmy. V opačnom prípade nebude možne reklamáciu vyriesiť. Reklamacia sa zamietne z dôvodu nedodania tovaru.
- V prípade, že zákazník uprednostní riešenie reklamácie alebo servisného zásahu na mieste určenom zákazníkom, je to možné zrealizovať vo vzájomne dohodnutom termíne. Za km zo sídla firmy na miesto určené zákazníkom sa účtuje poplatok 0,34 €, vrátane spiatočnej jazdy + za každú začatú hodinu od výjazdu 30 € a poplatky za parkovanie, prípadne iné poplatky súvisiace s výjazdom. Platba prebehne v hotovosti po ukončení zásahu. Poplatky sa účtujú aj v prípade záručnej reklamácie. Vybavenie bezplatnej záručnej reklamácie sa uskutoční vtedy, ak doručíte výrobok do sídla našej firmy - Biokamin EU s.r.o., Panónska cesta 34, Bratislava.
- V prípade, že sa na výrobku vyskytne vada, ktorá môže ovplyvniť kvalitu , funkčnosť a bezpečnosť výrobku, je potrebné výrobok prestať používať a reklamovať ho.
- Prevádzka biokrbov je určená pri teplote 17 - 23° C.Pri iných teplotách,v prípade, že krb nepracuje ideálne, je potrebné doriešiť ďaľšie prvky na zabezpečenie
ideálnej funkčnosti a bezpečnosti na náklady kupujúceho. Cena sa vypočíta podľa náročnosti projektu. - Plameň v biokrbe musí horieť rovno, nesmie sa nakláňať. Ak sa nakláňa, dochádza k nežiadúcemu prúdeniu vzduchu (prievanu) a je potrebné doplniť biokrb o vhodne umiestnené sklo, ktoré zabráni nakláňaniu plameňov. Inak hrozí poškodenie biokrbu, alebo možnosť vzniku požiaru.
- Horák v biokrbe musí byť otočený tak, aby sa zhasínal smerom k Vám. Nesmie sa zhasínať smerom od Vás (ak by bol horák nesprávne otočený, priestor horenia bude veľmi blízko zadnej steny biokrbu a môže dôjsť k tomu, že oheň poškodí farbu na zadnej stene biokrbu).
V prípade nedodržiavania návodu na použitie hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru.
Krb sa nesmie používať bez dohľadu poučenej osoby. V prípade, že potrebujete z miestnosti odísť, krb zhasnite a po návrate si ho opätovne zapáľte. Krb môže prevádzkovať iba osoba staršia ako 18 rokov (ďalej iba prevádzkovateľ), ktorá si prečítala návod na použitie. V čase používania krbu nesmú byť v miestnosti deti alebo iné neoprávnené osoby bez dohľadu prevádzkovateľa, ktoré by mohli neoprávnene manipulovať s krbom alebo s inými predmetmi, ktoré by sa mohli dostať do blízkosti ohniska krbu.
Vzhľadom na veľké teplotné výkyvy, kedy teplota stúpa z cca 20° C na 600° C a následne klesá späť, môže dochádzať k rôznemu pnutiu a následnému rozťahovaniu materiálov. Pri takejto veľkej zmene teploty ide o normálny jav, ktorý sa navonok môže prejaviť miernym prehnutím rôznych častí krbu (vložky). Chybou by bolo, ak by sa objavila prasklina pri ústí alebo v akejkoľvek časti horáka. Vtedy krb ihneď vyraďte z prevádzky, zhasnite oheň prikrývkou, alebo iným spôsobom obmedzte prísun kyslíka. Po skontaktovaní s nami Vám horák vymeníme.
Na čistenie nerezových častí môžete použiť bežné čistiace prostriedky, okrem prípravkov, ktoré obsahujú abrazivá (brusné častice), ktoré môžu poškodiť povrch krbu. Na čistenie plôch natretých farbou používajte prípravky k tomu určené. Na poškodenia, ktoré boli spôsobené použitím nevhodných chemických čistidiel alebo agresívnych látok sa nevzťahuje záruka.
Po manipulácii s bioalkoholom si umyte ruky mydlom a vodou, hlavne pred jedlom.
V krbe je povolené spaľovať iba bioalkohol k tomu určený. Bioalkohol uchovávajte vždy z dosahu detí v originálnych a nálepkou označených obaloch a mimo vplyvu slnečného žiarenia a tepelných zdrojov.
Pozor!
Pri manipulácii s bioalkoholom sa nesmie fajčiť ani zaobchádzať s otvoreným ohňom a tepelnými spotrebičmi, nesmie sa jesť ani piť. Pri požití okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Zamedzte styku s kožou.
Pozor!
Bioalkohol je sám osebe horľavina I. triedy, prchavá látka. Preto pri manipulácii s ním je treba dávať veľký pozor a dodržiavať bezpečnostné pravidlá rovnako ako napr. pri manipulácii s čistiacim benzínom, liehom, acetónom, toluénom, petrolejom, riedidlami a pod.
Udržujte bezpečnostnú vzdialenosť horľavých hmôt minimálne 400 mm od otvoreného ohňa. Nestavajte žiadne predmety do vzdialenosti minimálne 400 mm od otvoreného ohňa.
Nikdy neukladajte žiadne predmety akéhokoľvek typu dovnútra a navonok kovových súčastí krbu (horáková komora a plechový plášť).
Nikdy nerobte žiadne vlastné úpravy ani vlastné vylepšenia krbu.
Je doporučený minimálny rozmer miestnosti 44 m3 pre obytné miestnosti a 34 m3 pre ostatné miestnosti.
Nepoužívajte krb v prašnom prostredí. Prach môže spôsobiť nedokonalé spaľovanie. Je zakázané používať krb v miestnostiach, ktoré sú nedostatočne vetrané alebo sú situované pod úrovňou terénu. Pre zamedzenie nedokonalého zhorenia bioalkoholu nepoužívajte krb v miestnostiach, kde je silný prievan. Nenechávajte krb horieť, keď spíte.
Je zakázané používať krb v miestnostiach, ktoré sú nedostatočne vetrané. Po každej vyhorenej náplni je nutné zaistiť dostatočne intenzívne vetranie.
Pre prevádzku a inštaláciu krbu je nutné dodržiavať zásady požiarnej ochrany platné pre jednotlivé štáty Európskej únie. Spotrebič môže byť používaný v súlade s návodom od výrobcu v obyčajnom prostredí. Pri zmene tohto prostredia, kedy by mohlo vzniknúť i prechodné nebezpečie požiaru alebo výbuchu (napr. pri lepení lina, PVC, pri práci s náterovými hmotami a pod.), musí byť krb včas pred vznikom nebezpečia vyradený z prevádzky.
Ak bude krb umiestnený v priestore s horľavými stavebnými hmotami, je nutné dodržať bezpečnostnú vzdialenosť min. 400 mm od týchto hmôt. Jedná sa o staveb né hmoty stupňa horľavosti B, C1, C2 podľa platných noriem. Ak je krb prevádzkovaný v priestore s horľavými stavebnými hmotami o stupni horľavosti C3, je nutné vzdialenosť od týchto hmôt zdvojnásobiť.
Horák mení veľkosť počas horenia cca +-0,05 %. Môže sa ohnúť a zase vyrovnať. Môže sa stať, že v určitej fáze horenia bude obtiažné manipulovať so zhášadlom. Oheň je potrebné nechať dohorieť, alebo použiť krytku na zhasnutie.
Pri začiatku horenia a pri dohorievaní (pri zlej regulácii) môže plameň horieť modrým plameňom. V tomto prípade je možné, že horenie bude cítiť. Je potrebné na začiatku nechať horák rozhorieť do žltého plameňa, naopak, pri konci horenia ho môžete skôr zhasnúť a nečakať, kým dohorí.
Informácie o stupni horľavosti niektorých stavebných hmôt:
A nehorľavé (žula, pieskovec, ťažké pórovité betóny, tehly, keramické obkladačky),
B neľahko horľavé (akumin, heraklit, itavér),
C1 ťažko horľavé (listnaté drevo, preglejka, sirkoklit, tvrdený papier, umakart)
C2 stredne horľavé (drevotrieskové dosky, soludur, korkové dosky, pryž, podlahoviny)
C3 ľahko horľavé (drevovláknité dosky, polystyrén, polyuretan)
Technické údaje výrobku:
Výrobca: Biokamin EU s.r.o., Panónska cesta 34, 851 04 Bratislava
Menovitý príkon spotrebiča: 3 kW
Doba horenia: 1-6 hod. podľa typu a nastavenia horáka
Poznámka pre kupujúceho:
Zákazník by sa mal pred akýmkoľvek použitím rozhodnúť, či je produkt pre neho vhodný. Zákazník prijíma všetky riziká a ručenie. Výrobca ani predajca nezodpovedá za škody, straty, či poškodenia priamo alebo nepriamo súvisiace alebo vzniknuté nesprávnou alebo neodbornou montážou a nevhodným používaním produktu.
Informatívna poznámka:
Občan môže v byte alebo v inom priestore v jeho vlastníctve skladovať najviac 10 litrov horľavých kvapalín. V skladoch alebo v suterénnych miestnostiach môže skladovať najviac 50 l horľavých kvapalín len v predpísaných obaloch pre každý byt alebo iný objekt v jeho vlastníctve alebo užívaní. Musí dbať, aby horľavé kvapaliny neunikali do kanalizácie. Horľavé kvapaliny, ktoré uniknú z obalu pri akejkoľvek manipulácii, musí odstrániť bezpečným spôsobom. V prípade likvidácie krbu – plechový korpus odovzdať do zberne kovových odpadov v zmysle noriem platných v krajinách Európskej únie.
Prajeme Vám príjemné chvíle pohody, strávené pri našom bezkomínovom krbe.
- Pred použitím závesného krbu ho namontujte na stenu (použite pri tom dodané spojovacie materiály alebo iné vhodné materiály podľa typu steny).
Pri montáži krbu Toscana a TV postupujte nasledovne:
- krb rozbaľte,
- uchytenie TV krbu a Toscana musí byť prevedené tak, aby sa šrúbenie z konzoly po dotiahnutí poistnej šrubky v otvore pevne zafixovalo. Použite krížový šrubovák (nie je súčasťou dodávky),
- vytiahnite konzoly,
- priložte konzolu na stenu vo vodorovnej polohe, označte otvory na krajoch konzoly na stenu,
- vyvŕtajte diery podľa priemeru priložených hmoždiniek,
- zasuňte hmoždinky do steny, priložte a prišrubujte konzolu (vodorovne),
- nasuňte krb na konzolu,
- dotiahnite šrubky krížovým šrubovákom cez horné vetráky silou strednej intenzity.
Pri montáži s viacerými konzolami postupujte nasledovne:
Dodaný bezkomínový krb sa montuje na stenu (tepelnou izoláciou navrch) použitím priloženej montážnej sady. Montážna sada pozostáva z profilovaných líšt a spojovacieho materiálu.
- Lišty upevnite na stenu použitím priložených skrutiek do požadovanej výšky,
- teleso krbu sa priskrutkuje dodanými skrutkami k montážnej lište,
- priskrutkujte prednú ozdobnú zábranu k plošine držiaka palivových nádržiek,
- takto pripravenú plošinu osaďte do telesa krbu,
- do plošiny vložte palivové nádržky.
Pri montáži krbu Paradiso postupujte nasledovne:
Dodaný bezkomínový krb sa montuje na stenu použitím priloženej montážnej sady. Montážna sada pozostáva z dvoch kusov hmoždiniek a dvoch samorezných skrutiek.
Postup montáže:
- k zadnej plechovej stene krbu pripevnite teleso horáka pomocou priložených štyroch skrutiek s podložkami,
- do telesa horáka vložte plošinu držiaka palivových nádržiek,
- do plošiny vložte palivové nádržky,
- krb zaveste na stenu na požadované miesto pomocou priložených hmoždiniek so skrutkami,
- keď je krb pevne uchytený na stene, vložte pred plošinu s palivovými nádržkami ochranné sklo do pripravenej štrbiny.
Pri montáži krbových vložiek ISOLA, ESTINA, CARPATIA , VENETO a MONDO postupujte nasledovne:
- pre postavenie obstavby alebo korpusu vložky použite nehorľavý materiál,
- zadná časť, bočné časti a vrchná časť zabudovanej časti vložky nesmú byť v spojení so stavebným materiálom, pričom medzera by mala byť minimálne 1 cm,
- vo vnútri obstavby zadnej časti vložky je potrebné nechať minimálne dva odvetrávacie otvory - jeden pod vložkou a druhý nad vložkou.
- Pri montáži závesných a zabudovaných krbov je nutné krby namontovať na rovný povrch. Každá nerovnosť znemožňuje resp. zhoršuje pevnosť uchytenia krbu. Po namontovaní je potrebné skontrolovať pevnosť uchytenia, aby ste mali istotu, že krb je pevne uchytený na stene a nehrozí, že spadne. Ak si nie ste istí montážou, krb nepoužívajte a kontaktujte odbornú firmu na remeselné práce. Ak si nebudete vedieť poradiť, kontaktujte spoločnosť Biokamin EU s.r.o. v pracovných dňoch na tel. č. 0907 759 651.